QUEM QUAERITIS?

Data premiery: 27 lutego 2017 r.

„Quem Quaertis”- (Kogo szukacie?) to rockowe oratorium teatralne, którego konstrukcja opiera się na dramacie liturgicznym i średniowiecznych misteriach paschalnych, a idea sięga do tajemnic Drogi Krzyżowej – dzieląc opowieść według Stacji Męki Pańskiej.

W trakcie misterium uczestniczymy w Drodze Jezusa na Golgotę widzianą oczami świadków wydarzeń – bohaterów historycznych (Piłat, Filon z Aleksandrii), postaci ewangelicznych (Szymon z Cyreny, Weronika, Józef z Arymatei, Gracze, Żołnierze) i ludzi anonimowych, którzy przypadkowo znaleźli się na Via Dolorosa (Karczmarka, Informator, Kobieta, Cieśla – budowniczy Krzyża). Ich krótkie, lapidarne kwestie zaśpiewane przez wybitnych polskich aktorów, tworzą nie tylko przejmujący dramat religijny, czy obraz historyczny, ale stają się ważną współczesną refleksją filozoficzno-artystyczną Romana Kołakowskiego na temat moralnej kondycji człowieka.

Kompozycja Hadriana Filipa Tabęckiego jest dziełem wielowarstwowym i wielowątkowym, brawurowo łączącym polifoniczną muzykę symfoniczną z dynamicznym brzmieniem rockowym, dramatyczną interpretację aktorską z wirtuozowskim śpiewem operowym oraz tradycyjne zaśpiewy ludowe z monumentalnym brzmieniem klasycznego chóru, nie zatracając niczego z powagi poruszanej tematyki.

W projekcie „Quem Quaeritis” wzięło udział ponad 100 wykonawców: czołówka polskich aktorów i wokalistów, „Kameleon” Septet, Orkiestra Sinfonietta Cracovia, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Ludowy Zespół Śpiewaczy z Markowej. Całością dyrygował Radosław Labakhua.

W światowej prapremierze (spektakl multimedialno-teatralny na Krakowskim Rynku podczas Festiwalu „Misteria Paschalia” 15. kwietnia 2006 roku – reżyseria: Bolesław Pawica) wystąpiły także krakowskie grupy teatralne, tancerze i mimowie.

LISTA UTWORÓW:

1. Prolog

2. Stacja I – Piłat

3. Stacja II – Cieśla

4. Stacja III – Młody Żołnierz

5. Stacja IV – Karczmarka

6. Stacja V – Szymon z Cyreny

7. Stacja VI – Weronika

8. Stacja VII – Stary Żołnierz

9. Stacja VIII – Filon z Aleksandrii

10. Stacja IX – Młody kat

11. Stacja X – Gracze

12. Stacja XI – Stary kat

13. Stacja XII – Informator

14. Stacja XIII – Maria Kleofasowa

15. Stacja XIV – Józef z Arymatei

16. Epilog